Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej przez rok?

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2 lata temu

Postanowiłam zrobić małe śledztwo i sprawdzić, jakie są roczne koszty utrzymania jednej strony internetowej.

Remanent początkowy – czyli koszt stworzenia strony

  • Tworzysz samodzielnie

Jeżeli stronę zrobisz samodzielnie, teoretycznie nie będzie Cię to kosztowało nic, a praktycznie – kosztem jest Twój czas, ale nie jest to czas stracony. Powiedziałabym nawet, że to świetna inwestycja, ponieważ nauczysz się nowych rzeczy i ta wiedza zostanie z Tobą na zawsze.  Kto wie, może tak Ci się spodoba, że zaczniesz na tym zarabiać?

  • Zlecasz stworzenie strony

Jeżeli zlecisz stronę informatykowi czy webmasterowi – koszt będzie się wahał pomiędzy 800 zł a 10 000 zł, wszystko zależy od tego, jak strona ma wyglądać i działać.

Jeżeli będzie to prosta strona na WordPressie, z zakładką oferta, kontakt, cennik itp. + wybrany przez Ciebie szablon – zapłacisz ok. 2 000 zł.

Jeśli planujesz duże zmiany w wyglądzie i koder będzie się musiał napracować, trzeba dorzucić do tego co najmniej kolejne 1 000 zł. Przy tym, ogromnym minusem jest to, że nie będziesz umiał/a aktualizować, czy obsługiwać swojej strony. Każda zmiana będzie wymagała ingerencji webmastera i będą to dodatkowe koszty.

Roczny koszt domeny

Ponieważ za domenę musisz płacić co rok, zanim kupisz ją w pierwszej lepszej firmie, sprawdź, jaki będzie koszt przedłużenia domeny o kolejny rok.

Dostawcy domen prześcigają się w promocjach. Po wpisaniu w Google „domeny„, widzę całą stronę reklam typu: „Domena za 0 zł„.

Owszem, domena przez pierwszy rok będzie Cię kosztowała 0 zł, ale za kolejny rok i  następne lata zapłacisz za nią np. 120 zł – czyli 3 razy więcej niż u najtańszego dostawcy domen w Polsce.

W tej chwili najniższe ceny odnowienia polskich domen znajdziesz w gnum.pl (39,57 zł) i masternet.pl (55 zł), więc polecam wybrać którąś z tych firm, żeby za rok nie przeżyć przykrej niespodzianki. Zwłaszcza, jeżeli zamierzasz kupić więcej niż jedną domenę.

Koszt domeny .pl za pierwszy rok użytkowania: gnum.pl – 9,89 zł, masternet.pl – 12 zł.

Roczny koszt hostingu

Poza domeną, będzie Ci potrzebny hosting, czyli miejsce na serwerze, gdzie będziesz przechowywać pliki związane ze swoją stroną. Serwer, to fizyczny komputer, z zewnętrznym adresem IP, potrzebnym do tego, żeby inni użytkownicy Sieci, mogli się dostać na Twoją stronę.

Ceny hostingu są różne i wszystko zależy od tego, jak dużo ruchu wygeneruje Twoja strona.

Moja strona (ta, na której w tej chwili jesteś) stoi na hostingu dhosting.pl. Jest to tzw. elastyczny hosting – jeżeli mam na stronie duże obciążenie (np. w jednej chwili odwiedzą ją wielu użytkowników), serwer sam dostosowuje parametry do moich potrzeb. Cena podstawowego hostingu w dhosting.pl200 zł rocznie. Nie jest to najtańszy hosting, ale zdecydowanie go polecam , myślę, że w tej chwili to jeden z najlepszych hostingów w Polsce.

Podsumowanie kosztów

  • Tworzysz stronę samodzielnie:

0 zł stworzenie strony + 9,89 zł domena + 200 zł hosting = 209,89 zł za pierwszy rok

39,57 zł domena + 200 zł hosting = 239,57 zł za kolejne lata

 

  • Zatrudniasz webmastera/informatyka do stworzenia strony:

2000 zł stworzenie strony + 9,89 zł domena + 200 zł hosting = 2209,89 zł za pierwszy rok

39,57 zł domena + 200 zł hosting = 239,57 zł za kolejne lata

Wnioski

Jak widać, utrzymanie strony nie jest drogie, zwłaszcza, jeżeli masz zamiar stworzyć ją samodzielnie, co polecam, bo przy okazji nauczysz się jak ją obsługiwać i nie jesteś uzależniony/a od informatyka.

 

Jeden komentarz
  1. 11 grudnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *