5 najczęstszych błędów początkującego – porady WordPress

Ostatnia aktualizacja wpisu: 4 lata temu

Kiedy tworzysz swoją pierwszą stronę na WordPressie, upewnij się, czy nie popełniasz najczęściej spotykanych błędów, które popełniają początkujący użytkownicy.

1. Brak przyjaznych adresów URL na stronie

Bezpośrednio po instalacji WordPressa, adresy URL wpisów, które dodajesz do swojego bloga, wyglądają w ten sposób: http://www.twojadomena.pl/?p=123, czyli zawierają znaki specjalne, które nie są zbyt przyjazne dla użytkowników oraz wyszukiwarki Google.

Żeby to zmienić, musisz w Panelu Administracyjnym przejść na zakładkę UstawieniaBezpośrednie odnośniki i zaznaczyć inny sposób formatowania linków.

Możesz wybrać któryś z istniejących np. Nazwa wpisu lub ustawić swój własny format w polu Własny format. Po zatwierdzeniu zmian, każdy dodany wpis, w adresie URL będzie wyświetlał tytuł Twojego posta, zamiast ciągu cyfr.

2. Nie robisz kopii zapasowych

Kopia zapasowa  WordPressa to Twoje koło ratunkowe. W razie, gdyby coś poszło nie tak, możesz odzyskać dane, przywracając je z kopii.

Kopię zapasową możesz zrobić na kilka sposobów, np. ręcznie, wykorzystując program do przesyłania plików, lub instalując wtyczkę, która z poziomu Panelu Administracyjnego, pozwoli Ci skonfigurować tworzenie kopii.

Ja wykorzystuję do tego wtyczkę  BackUpWordPress. Wystarczy zainstalować i włączyć wtyczkę, wybrać częstotliwość tworzenia kopii, miejsce przechowywania i format zapisu. Kopię można ściągnąć na swój komputer, przechowywać na serwerze, albo wysłać mailem.

3. Brak zmiany opisu strony

Przy instalacji WordPressa, aplikacja tworzy automatycznie tytuł i opis strony, który możesz znaleźć na zakładce UstawieniaOgólne.

Często początkujący użytkownicy zmieniają tytuł strony, ale zapominają o opisie i zostawiają domyślny opis WordPressa: „Kolejna witryna oparta na WordPressie”.

W wynikach wyszukiwania Google będzie to wyglądało tak, jak na poniższym obrazku, więc warto zmienić opis na bardziej sensowny, zachęcający do wejścia na Twoją stronę.

tytuł i opis strony

4. Instalacja zbyt wielu wtyczek

WordPress jest tak popularny, również dlatego, że istnieje mnóstwo wtyczek, które rozszerzają jego możliwości.

Niektórzy instalują kilkadziesiąt wtyczek na swojej stronie, tylko po to, żeby sprawdzić jak działają, i nie ma w tym niczego złego czy niebezpiecznego. Natomiast, jeżeli nie zamierzasz używać danej wtyczki, lepiej ją odinstaluj, a przynajmniej wyłącz.  Zbyt wiele włączonych wtyczek, może spowolnić stronę.

Również, jeżeli nie aktualizujesz wtyczek na bieżąco, możesz mieć problemy z bezpieczeństwem strony.

5. Wgrywanie zbyt dużych zdjęć

Zdjęcia i grafiki umieszczone na stronie są doskonałym urozmaiceniem dla czytelników Twojego bloga, ale jeżeli są zbyt duże, będą spowalniać stronę i dodatkowo „zjadać” transfer osób, które korzystają ze smartphonów.

Pamiętaj więc o tym, żeby, przed dodaniem zdjęcia na stronę, zmniejszyć jego rozmiar. Dobrym zwyczajem jest nieumieszczanie zdjęć większych niż 900px (dla dłuższego boku zdjęcia), a waga zdjęcia nie powinna przekraczać ok. 200-300 KB.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *