Co to jest WordPress?

Ostatnia aktualizacja wpisu: 4 lata temu

Pewnie kiedyś obiło Ci się o uszy, że WordPress jest super, że ktoś ma stronę na WordPressie, że WordPress to, WordPress śmo.

Czym właściwie jest WordPress?

WordPress – to system zarządzania treścią na stronie czy blogu, czyli Ty jako właściciel, administrator, czy po prostu użytkownik WordPressa, możesz modyfikować:

  • wygląd strony
  • treści na stronie
  • dodawać i usuwać różnego rodzaju funkcjonalności, np. dodać okienko zapisu na newsletter, czy mapkę Google
  • tworzyć i usuwać użytkowników
  • i wiele innych

I to wszystko, przez bardzo prosty panel , bez potrzeby programowania czy kodowania.

Zanim programiści zaczęli tworzyć różnego rodzaju CMS-y (skrót od Content Management System czyli System Zarządzania Treścią), żeby stworzyć stronę firmową czy bloga, trzeba było samodzielnie, albo za pomocą jakiegoś programu, tworzyć pliki zapisane w języku HTML (który czyta przeglądarka internetowa), wgrywać je na serwer, spędzać godziny, dni, czy tygodnie, na kodowaniu i programowaniu i w końcu powstawała strona, którą dało się bez bólu oczu oglądać.

Poniżej, możesz zobaczyć jak wyglądała strona Wirtualnej Polski, w lutym 2000 roku.

Wirtualna Polska 2000

 

A tak wyglądał Filmweb w lutym 1999 roku.

Filmweb 1999

 

Całe szczęście, dość szybko powstały systemy zarządzania treścią, które od końcowego użytkownika nie wymagają żadnej wiedzy informatycznej. Wystarczy zainstalować CMS-a na przykład WordPressa, zalogować się, wybrać szablon i już można działać, czyli na przykład pisać bloga, czy tworzyć stronę firmową.

Nie jest to oczywiście, aż tak totalnie proste, bo jednak trzeba gdzieś tego WordPressa zainstalować (na serwerze), żeby móc zacząć tworzyć stronę, ale w tej chwili wszystko jest tak zautomatyzowane, że wystarczy, dosłownie wykonać 7 klików,  i mamy działającą stronę. Nawet osoby, które są totalnie nietechniczne, bez problemu obsługują WordPressa z uśmiechem na ustach.

Dlaczego akurat WordPress jest tak popularny?

No właśnie, dlaczego aż 25% wszystkich stron w Internecie używa WordPressa?

Pewnie dlatego, że bardzo łatwo jest go modyfikować, tworzyć nowe motywy (czyli szablony), tworzyć nowe wtyczki (wtyczki to dodatki, które zwiększają funkcjonalność WordPressa np. umożliwiają dodanie formularza na stronie Kontakt).

Im coś jest prostsze w użyciu, tym więcej ludzi chce tego używać, i tym właśnie wygrał WordPress, prostotą obsługi i prostotą modyfikacji.

Jaka jest różnica pomiędzy WordPress.com a WordPress.org

WordPress.com jest witryną, na której możesz założyć bloga opartego o system WordPress. Nie potrzebujesz kupować własnej domeny i własnego serwera. Zakładasz konto, logujesz się i możesz zacząć pisać bloga.

Wydawałoby się, że same plusy. I dla początkujących blogerów jest to świetna opcja.

Jednak jeżeli masz zamiar tworzyć stronę firmową lub chcesz pisać rzeczywiście swojego bloga, to musisz wiedzieć, że blog na WordPress.com, to nie jest twój blog, ponieważ wszystkie treści są na cudzej domenie i na cudzym serwerze, do którego w każdej chwili możesz stracić dostęp. I nie zdarza się to rzadko.

Wystarczy spróbować stworzyć bloga np. o pożyczkach i kredytach na WordPress.com, najlepiej w języku angielskim. Myślę, że blog przetrwa jakieś 3 dni, zanim moderatorzy go skasują.

Wynika to z tego, że ludzie tworzą mnóstwo fałszywych blogów, z generowaną automatycznie treścią, na każdej możliwej platformie blogowej, w celu tworzenia tzw. zaplecza pozycjonerskiego, z którego można później dodawać linki do stron pozycjonowanych.

I jeszcze jeden minus. Co będzie, kiedy twój blog stanie się tak popularny, że będziesz chciała/chciał na nim zarabiać, np. wstawiając linki partnerskie na stronie? Moderatorzy WordPress.com mogą ci powiedzieć nie i właściwie nic z tym nie możesz zrobić.

I na koniec: twój adres internetowy będzie wyglądał tak:  twojadres.wordpress.com – czyli zawsze będzie w subdomenie WordPress.com – co nie jest fajne i wygląda nieprofesjonalnie.

WordPress.org natomiast, jest to strona, która udostępnia pliki aplikacji WordPress, które możesz zainstalować na swojej domenie i swoim serwerze.

Pliki instalacyjne są darmowe, używanie WordPressa jest darmowe, jedyne za co musisz zapłacić, to domena i serwer, ale nie są to duże koszty.

Ja zdecydowanie polecam ten wybór – masz wolność decydowania o tym, jaka to będzie domena, jaki to będzie serwer, co będziesz u siebie publikować i z kim będziesz współpracować.

Jest to też wybór przyszłościowy – bo nawet, jeżeli w tej chwili nie wiesz dokładnie, czy twoja strona lub blog odniosą sukces, to jeżeli tak się stanie, nie masz problemu z przenoszeniem treści z darmowej domeny na płatną, co może spowodować i pewnie spowoduje, spadek pozycji twojej strony w Google.

Jedynym minusem są coroczne opłaty za domenę i serwer, ale nie przesadzajmy, to ok. 100-200 zł. rocznie i wysokość tych opłat zależy od tego, gdzie jest zarejestrowana domena i gdzie jest wykupiony serwer, bo ceny za te same usługi, mogą być bardzo różne.

Jak WordPress wygląda od środka?

Może najpierw parę słów o tym, jak wygląda strona na WordPressie. Właśnie ją czytasz, bo moja strona korzysta z WordPressa oczywiście :).

To, na co w tej chwili patrzysz, to jest tak zwany Front-end, czyli to, co widzi ostateczny użytkownik.

Natomiast, w środku wygląda to tak:

Po zalogowaniu do WordPressa widać panel administracyjny, gdzie po lewej stronie są zakładki np. Wygląd – to zakładka, która pozwala ci zmienić wygląd twojej strony, Wpisy – tu dodajesz wpisy blogowe, Komentarze – tu moderujesz komentarze.

I oczywiście, możesz zmieniać mnóstwo innych opcji, których omawianie, mogłoby wypełnić średniej wielkości książkę. Natomiast są tak opisane, że czasem, nie trzeba tłumaczyć do czego służą, więc nie bój się, na pewno sobie poradzisz ze zrozumieniem 🙂

To chyba tyle, jeżeli chodzi o samą ideę WordPressa.

A Ty co myślisz o WordPressie? Używasz, masz zamiar używać, ktoś Ci go polecał?

Liczę na ciekawe komentarze 🙂

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *