Jak zrobić stronę internetową na WordPressie – 7 prostych kroków

Ostatnia aktualizacja wpisu: 7 miesięcy temu

Czy wiesz, że już 25% najpopularniejszych stron w Internecie, działa na platformie WordPress?

Dzieje się tak dlatego, że WordPress jest aplikacją uniwersalną, a przy tym, bardzo prostą w instalacji, obsłudze i modyfikacji.

Możesz na niej stworzyć stronę firmową, bloga, wizytówkę, sklep internetowy, portal z newsami i wiele innych rodzajów stron, które codziennie widzisz w sieci.

W tym poradniku, dowiesz się, co zrobić, żeby zbudować w pełni funkcjonalną, profesjonalną stronę WWW, opartą o system WordPress.

Krok 1 – Rejestracja domeny

Pierwszym krokiem, jeżeli chcesz zrobić stronę internetową, jest rejestracja domeny.

Domena jest to adres internetowy, pod którym będzie można znaleźć Twoją stronę w Internecie.

Przykłady domen to: facebook.com, onet.pl, google.pl, google.com.

Domeny mogą mieć różne końcówki np. .pl, .com, .de, .fr, .net, .org, oraz całą masę innych.

To, jaką końcówkę wybierzesz, zależy od Ciebie, natomiast ja polecam, dla stron skierowanych na rynek polski, rejestrować domeny z końcówką .pl, a dla stron międzynarodowych rejestrować domeny z końcówkami .com, .eu, .net lub innymi nieprzypisanymi do konkretnego kraju.

Gdzie zarejestrować domenę i na co zwrócić uwagę?

Domenę możesz zarejestrować u któregoś z dostawców domen, przeważnie za kilka złotych, więc początkowe koszty będą minimalne.

Jednak, ponieważ za domenę trzeba płacić co rok, zwróć uwagę na cenę odnowienia domeny, czyli kwotę, którą trzeba będzie zapłacić za następny rok i kolejne lata użytkowania domeny.

Ceny odnowienia domen, są zróżnicowane i wahają się w przedziale pomiędzy 40 zł a 200 zł.

W tej chwili najkorzystniejsze ceny odnowienia domen (z końcówką .pl), mają firmy:

https://gnum.pl/ (39,57 zł)

https://dhosting.pl (9,90 zł pierwszy rok użytkowania domeny – 59 zł przedłużenie domeny o kolejny rok)

Dodam jeszcze, że wyższa cena za odnowienie domeny nie oznacza, że dostaniesz lepszy produkt.  Produkt jest dokładnie taki sam. Opłacasz rok korzystania z wybranej domeny. Opłatę pobiera NASK (Naukowa i Akademicka Sieć
Komputerowa) od każdego dostawcy domen z końcówką .pl.

Różnica w cenie rejestracji, to marża firmy w której kupujesz usługę.

Tu znajdziesz aktualny cennik domen w NASK: https://www.dns.pl/oplaty.html

Jak sprawdzić, czy nazwa domeny nie jest zajęta?

Wygodny formularz do sprawdzania dostępności domen, znajdziesz na stronie DHosting:

Wystarczy, że w polu „Wyszukaj domenę” wpiszesz nazwę domeny którą chcesz sprawdzić i naciśniesz Enter na klawiaturze.

Łatwiejsze do zapamiętania są nazwy krótkie, oraz te, które się z czymś kojarzą.

I jeszcze jedno. Jeżeli wpadnie Ci do głowy ciekawa nazwa domeny na której chcesz zrobić stronę internetową, nie czekaj i ją zarejestruj, żeby ktoś inny nie zrobił tego wcześniej i nie sprzątnął Ci domeny sprzed nosa 😉

Krok 2 – Wybór hostingu

Poza domeną, będzie Ci potrzebny hosting, czyli miejsce na serwerze, na którym będą przechowywane pliki powiązane z Twoją domeną np. teksty czy obrazki, które umieścisz na stronie lub pliki, które odpowiadają za działanie strony internetowej.

Każda strona, którą odwiedzasz w Internecie, jest przypisana do serwera, czyli komputera posiadającego zewnętrzny adres IP i działającego w trybie ciągłym, tak, aby inni użytkownicy Internetu, mogli się na nią w każdej chwili dostać.

Do jednego serwera, może być podpiętych wiele stron i może z niego korzystać wielu użytkowników.

Każdy użytkownik ma wydzieloną ilość miejsca na dysku, oraz przypisany miesięczny, czy roczny limit transferu danych.

Na co zwracać uwagę wybierając hosting?

Ponieważ, za hosting również musisz płacić cyklicznie, sprawdź, jaka będzie cena odnowienia usługi za kolejny rok.

Czasem hostingodawcy stosują sztuczki z dużą obniżką ceny za pierwszy rok użytkowania, a w kolejnym roku, podwyższają cenę nawet dziesięciokrotnie.

I często udaje im się zatrzymać klienta, ponieważ przenoszenie już działającej, zrobionej strony internetowej z jednego hostingu na inny, nie jest najprostszą sprawą, zwłaszcza dla początkujących użytkowników.

Kolejna rzecz: Ponieważ WordPress do poprawnego działania potrzebuje bazy danych, zwróć uwagę na to, ile baz danych możesz utworzyć na wybranym przez Ciebie hostingu (taka informacja powinna znaleźć się w opisie konta hostingowego).

Jeżeli masz w planie stworzenie innych stron internetowych na WordPressie i podpięcie ich pod ten sam hosting (co ma sens, bo płacisz tylko raz za hosting) sprawdź, ile baz danych można na nim utworzyć.

Pamiętaj – 1 strona na WordPressie, to 1 baza danych.

Poza ceną hostingu i ilością baz danych, ważną sprawą jest tzw. Uptime, czyli czas bezawaryjnego działania serwera (powinna być o tym informacja na stronie firmy hostingowej), oraz szybkość reakcji działu obsługi klienta na zgłoszenie.

Niestety, w Polsce standardem firm hostingowych jest bardzo długi czas reakcji na zgłoszenie np. awarii serwera.

Wyobraź sobie sytuację, że masz już działającą, stworzoną stronę internetową, decydujesz się na zainwestowanie w promocję, wszystko idzie świetnie, i nagle strona przestaje działać, ponieważ coś się stało z serwerem.

Piszesz do działu pomocy i nie dostajesz odpowiedzi przez 3 dni, a w tym czasie strona jest niedostępna.

Frustrujące prawda?

Dlatego, zanim zdecydujesz się na hosting, możesz napisać do działu obsługi klienta i sprawdzić, w jakim czasie dostaniesz odpowiedź (im szybciej, tym lepiej – oczywiście).

Warto też przeczytać opinie innych klientów, którzy już korzystają z usług danego hostingodawcy.

Ja ze swojej strony mogę polecić mój ulubiony hosting – dhosting.pl.  Sama trzymam tu strony i uważam, że nie ma na polskiej scenie hostingowej lepszego rozwiązania. Mają genialny dział obsługi klienta, jeżeli masz jakikolwiek problem, błyskawicznie pomagają go rozwiązać, a sam hosting działa perfekcyjnie. A ponieważ ceny domen w DHosting są bardzo atrakcyjne, więc można u nich od razu kupić domenę i hosting, co pozwoli Ci uniknąć przekierowywania DNS-ów (o czym piszę w pkt. 3).

Uwaga: Wybierając hosting, zwróć również uwagę na to, czy jest dostępny Instalator Aplikacji dzięki któremu zrobienie strony internetowej jest dużo prostsze – więcej o Instalatorze Aplikacji przeczytasz w Kroku 4.

Krok 3 – Konfiguracja DNS-ów

Jeżeli kupisz domenę i hosting u jednego dostawcy, nie musisz czytać tej części poradnika, ponieważ DNS-y zostaną ustawione automatycznie.

Natomiast, jeśli domena i hosting zostały kupione w innych firmach, pamiętaj, że musisz ustawić tzw. DNS-y.

DNS to skrót od Domain Name Server i określa, do którego serwera jest przypisana Twoja domena.

Wytłumaczę to na przykładzie: Powiedzmy, że kupisz domenę w firmie gnum.pl, a hosting w firmie DHosting.

Żeby wszystko działało prawidłowo, musisz ustawić w gnum.pl DNS-y wskazujące na to, że domena będzie podpięta pod hosting DHosting.

Skąd wziąć adresy DNS-ów twojego serwera?

Po zakupie hostingu, dostaniesz maila aktywacyjnego, w którym znajdziesz adresy DNS Twojego serwera.

Jeżeli jednak w mailu nie znajdziesz takiej informacji, na pewno znajdziesz ją na stronie WWW Twojego hostingodawcy.

Uwaga: Po ustawieniu DNS-ów, należy odczekać kilka, lub kilkanaście godzin (maksymalnie 24 godziny) na wprowadzenie zmian w życie.

Krok 4 – Instalacja WordPressa

Jeżeli masz już zarejestrowaną domenę i wykupiony hosting, kolejnym krokiem będzie instalacja WordPressa na Twoim serwerze.

Najprostszym sposobem instalacji WordPressa, jest wykorzystanie Instalatora Aplikacji, dzięki któremu, za pomocą dosłownie kilku kliknięć, możesz przejść cały proces instalacji.

Zajmie Ci to nie więcej, niż 3 minuty.

Natomiast, żeby można było skorzystać z Instalatora Aplikacji, musi on być dostępny na Twoim serwerze.

Więc zanim zamówisz hosting, sprawdź, czy Twój hostingodawca oferuje dostęp do Instalatora Aplikacji. Możesz napisać do niego maila z pytaniem o to, czy na serwerze jest dostępny Instalator Aplikacji (przy okazji sprawdzając, jak szybko działa obsługa klienta), lub sprawdzić to w specyfikacji konta hostingowego.

U mojego ulubionego hostingodawcy DHosting – instalacja WordPressa to dosłownie 3 kliknięcia i masz zrobioną działającą stronę internetową 🙂

Krok 5 – Instalacja niezbędnych wtyczek

Gdyby nie wtyczki, WordPress nie byłby tak popularny.

Wtyczki, są to rozszerzenia WordPressa, które umożliwiają dodanie nowych funkcjonalności, np. wstawienie mapy Google, przycisków Like z Facebooka, formularza kontaktowego itp.

Tutaj znajdziesz spis wszystkich wtyczek z repozytorium WordPressa:

https://pl.wordpress.org/plugins/

Jest ich ok. 50 000, więc jest w czym wybierać.

Oczywiście, nie wszystkie wtyczki będą Ci potrzebne, ale jest kilka przydatnych wtyczek, które można wykorzystać właściwie na każdej stronie internetowej.

Poniżej znajdziesz listę moich ulubionych wtyczek:

Krok 6 – Wybór szablonu do WordPressa, czyli zmiana wyglądu strony internetowej

Kolejnym krokiem jest wybór szablonu na Twoją stronę WWW.

WordPress oferuje tysiące darmowych szablonów (motywów), które znajdziesz, między innymi w repozytorium WordPressa: https://pl.wordpress.org/themes/

Szablony możesz przeglądać na stronie WordPress.org, lub bezpośrednio w panelu administracyjnym Twojego WordPressa, przechodząc na zakładkę Motywy.

Darmowe szablony, dostępne w repozytorium WordPressa (https://pl.wordpress.org/themes/) są bardzo szczegółowo sprawdzane przez twórców WordPressa, pod względem bezpieczeństwa i poprawności kodu, więc korzystanie z nich jest bezpieczne.

Płatne szablony do WordPressa, znajdziesz na wielu stronach, np. na największej platformie pośredniczącej w sprzedaży szablonów – ThemeForest (https://themeforest.net/).

Możesz również poszukać płatnych szablonów w Google, wpisując w wyszukiwarce frazę „WordPress themes„.

Listę najpopularniejszych darmowych szablonów do WordPressa znajdziesz w moim wpisie: najpopularniejsze darmowe szablony do WordPressa.

Jaka jest różnica pomiędzy darmowymi a płatnymi szablonami?

Wielu twórców szablonów do WordPressa udostępnia darmową oraz płatną wersję tego samego szablonu. Wersja darmowa przeważnie zawiera mniej możliwości konfiguracji ustawień danego szablonu, natomiast wersja płatna, jest bardziej rozbudowana.

Nie oznacza to jednak, że darmowy szablon jest zły i nie ma sensu z niego korzystać. Wręcz przeciwnie!

Często zaawansowane ustawienia płatnego szablonu, w ogóle nie są nam potrzebne, a darmowy szablon spełni wszystkie Twoje wymagania.

Na początku przygody z WordPressem, rekomenduję korzystanie z darmowych szablonów, chociażby w celu nabrania doświadczenia w pracy z szablonami.

Krok 7 – Optymalizacja SEO

Optymalizacja SEO (Search Engine Optimization), to dostosowanie treści i kodu strony, tak, aby strona osiągnęła jak najlepszą widoczność w wyszukiwarkach internetowych, głównie w Google, które jest praktycznie monopolistą na polskim rynku wyszukiwarek. We wpisie Co ma wpływ na pozycje strony w Google – wyjaśniam co Google bierze pod uwagę ustalając ranking stron.

Natomiast pierwsze, o czym trzeba pomyśleć, jeżeli chodzi o WordPressa i optymalizację SEO, to instalacja odpowiedniej wtyczki, która Ci to ułatwi.

Ja polecam wtyczkę All in One SEO Pack, która jest przyjazna w konfiguracji i doskonale spełnia swoje zadanie.

Kolejna sprawa, której nie załatwi żadna wtyczka, to jakość treści na stronie. Tworząc ofertę, artykuły czy wpisy blogowe, staraj się, aby były wyczerpujące, nasycone słowami kluczowymi i pomocne dla użytkownika, który trafi na Twoją stronę internetową.

Następna, równie istotna sprawa, to szybkość ładowania strony internetowej. Jeżeli zainstalujesz zbyt dużo obciążających wtyczek, Twój WordPress może znacznie zwolnić, co może irytować użytkowników odwiedzających Twoją witrynę.

Również Google przykłada wagę do szybkości ładowania strony WWW i może obniżać pozycję w rankingu wolno działającym witrynom.

Dobra szybkość ładowania strony internetowej – to czas poniżej 2 sekund.

Szybkość ładowania Twojej strony, możesz sprawdzić tutaj: https://webspeed.intensys.pl/

Kolejna rzecz, ważna ze względu na Google, jak i odbiór Twojej strony przez użytkowników – to responsywność, czyli dostosowanie wyglądu strony internetowej do urządzenia, na którym jest wyświetlana.

21 kwietnia 2015 roku, Google wprowadziło zmianę w algorytmie oceniającym strony. Od tego dnia (nazwanego później – Mobilegeddonem), strony, które mają wygląd niedostosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, mogą pojawiać się niżej w wynikach wyszukiwania.

Tu możesz sprawdzić, czy Twoja strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych (oficjalna strona Google):
https://search.google.com/test/mobile-friendly

A tu sprawdzisz, jak wygląda Twoja strona WWW na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych:
http://mobiletest.me/

W tym poradniku to już wszystko, mam nadzieję, że trochę Ci pomogłam i zachęciłam do samodzielnego zrobienia strony internetowej na WordPressie. Jeżeli masz jakieś pytania, uwagi czy przemyślenia, podziel się nimi w komentarzu 🙂

 

4 komentarze
  1. 4 kwietnia 2021
    • 9 maja 2021
  2. 9 października 2022
  3. 19 października 2022

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *