Jak sprawdzić historię domeny?

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2 lata temu

Rejestrując nową domenę, prawdopodobnie nie zastanawiasz się, jaka jest jej historia i czy w ogóle jakąś posiada.

Im więcej czasu upływa od zarejestrowania pierwszej domeny na świecie, co wydarzyło się ponad 30 lat temu, tym więcej domen zmienia właścicieli.

Ludzie masowo rejestrują domeny , tworzą na nich strony, po czym je porzucają. Niektóre z tych domen, zwłaszcza te z interesującą nazwą, znajdują nowych właścicieli,  którzy tworzą na nich kolejne strony, i tak bez końca.

Więc wcale nie jest oczywiste, że to właśnie Ty pierwszy zarejestrowałeś swoją domenę. Być może, miała już kiedyś właściciela, więc warto sprawdzić, co się na niej działo.

Dlaczego? Ponieważ czasem domena może mieć nieciekawą historię, np. wcześniej należała do firmy pozycjonerskiej, która wykorzystywała ją jako stronę zapleczową, umieszczając na niej generowane automatycznie artykuły, z linkami do stron klientów.

Google nie patrzy łaskawym okiem na takie domeny, a nawet je banuje (czyli wyrzuca z indeksu stron) lub nakłada na nie filtr, którego skutkiem jest bardzo słaba widoczność strony w wyszukiwarce (filtr) lub zerowa widoczność (ban).

Co to oznacza? Oznacza to, że Twoja strona nie będzie pojawiała się na żadne hasła w wyszukiwarce Google, dopóki Google nie ściągnie nałożonej kary.

Jak sprawdzić, co wcześniej się działo na Twojej domenie?

Żeby sprawdzić historię Twojej domeny, możesz wejść na stronę Archive-WaybackMachine, wpisać nazwę domeny i kliknąć Browse History.

Jeżeli  na domenie znajdowała się kiedyś działająca strona i dostęp dla robota a Archive.org nie był zablokowany, to powinieneś zobaczyć całą historię Twojej domeny.

Poniżej widać całą historię domeny onet.pl, którą Archive.org gromadzi od 20 lat.

archive onet

Można kliknąć którąś z dat i obejrzeć, jak strona wyglądała np. 10 lat temu.

Jeżeli Twoja domena nie ma żadnej historii, to prawdopodobnie jesteś jej pierwszym właścicielem, lub poprzedni właściciel zablokował robotom Archive.org możliwość wejścia na stronę.

Jak sprawdzić, czy domena nie jest zbanowana przez Google?

Domena nie jest zbanowana przez Google, jeżeli jakiekolwiek wyniki z nią związane, pojawiają się wyszukiwarce Google.

Najłatwiej to sprawdzić wpisując w Google site:nazwadomeny.pl (uwaga: nie używaj spacji, wpisz wszystko jednym ciągiem). Zobaczysz spis wszystkich podstron danej domeny, które Google posiada w swoim indeksie.

Powyższe dotyczy tylko zarejestrowanych domen, na których jest jakaś treść.

Jeżeli sprawdzisz domenę przed rejestracją, używając komendy site, nie zobaczysz żadnych wyników, ponieważ nie ma na niej treści, którą Google mogłoby zaindeksować.

Wyjątkiem są domeny niedawno porzucone, których treść może być jeszcze widoczna w indeksie Google.

Jakie linki prowadzą do Twojej domeny i co z tego wynika?

Linki prowadzące do domeny, są bardzo ważnym czynnikiem rankigowym, wpływającym na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Mogą wpływać na domenę pozytywnie lub negatywnie.

Jeżeli twoja domena posiada linki wątpliwej jakości np. z  katalogów stron, ksiąg gości, zaspamowanych forów, czy słabej jakości zaplecz pozycjonerskich, masz dużą szansę na karę od Google, która może spowodować obniżenie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania np. o 10 pozycji w dół.

Jednak, patrząc na to z drugiej strony, jeżeli zdobywasz linki z zaufanych witryn, spowoduje to wzrost pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Zaufane strony, to strony, do których prowadzą linki z innych zaufanych stron (wiem, że to dziwnie brzmi, ale taka jest prawda).

Zaufana strona to np. Wikipedia, ale również Pomagam.pl, więc nie chodzi o wielkość witryny, a o to, jakie linki do niej prowadzą (oczywiście, chodzi o linki z innych zaufanych stron 🙂 ).

Chociaż, im większa strona, tym więcej ma treści i tym samym zdobywa naturalnie dużo linków (ludzie sami do niej linkują).

Gdzie sprawdzić, jakie linki prowadzą do Twojej domeny?

Tu sprawdzisz za darmo, jakie linki prowadzą do Twojej witryny:

http://backlinkwatch.com – niestety często jest z nią problem

http://smallseotools.com/backlink-checker/

http://bc.linkody.com/en/seo-tools/free-backlink-checker/

Jeden komentarz
  1. 1 listopada 2021

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *